Öğretmen Arkadaşlarıma

Elimizdeki kitapla sizlere, lüzumsuz eşyadan bazı oyuncaklar takdim ediyorum. Öğretmen arkadaşlarımız resim iş derslerinde, alet ve malzeme yokluğundan sıkıntı çekmekteel işi kağıtları ile, padagojik olmayan iş dersleri yapmak mecburiyetinde kalmaktadır. Hatta bu dersler bazen, daha birçok zorunlulukla berabe diğer derslere yerlerini terk bile etmektedir.

Ben uzun zamandır üstünde çalıştığım bu mevzuu, küçük bir deneme olarak sizlere sunuyorum.

Kitaptaki oyuncaklar; birçok bakımlardan diğer oyuncaklardan üstün bulunuyor. Pedagoji çalışmalarımda büyük ilerlemeler yapmış olan Almanya’da lüzumsuz eşyadan oyuncaklar için çok geniş çalışmalar yapılmakta, hazır oyuncakların aleyhinde uzun yazılar yazılmaktadır.

Kitabımızdaki oyuncaklar tamamen yenidir. Hiçbir yerden alınmamıştır. Oyuncaklar: A) Hazır oyuncaklardan daha pedagojik, B) Daha ucuzdur. C) Çocuğu icada sevk etmektedir. D9 atılacak eşyadan istifade edilir. E) Çocuğa toplamak ve israftan kaçmak alişkamlığı kazandırır.

Oyuncakları, daha sevimli olması için, masallarla takdim ettim. Belki, tahrir dersleri için bu husus da faydalı olabilir.

 

 

 

 
 
    Her hakkı saklıdır © 2011 - 2012
Design By Mustafa Cüneyt ÜLGER - Ali Cevat ÜLGER